580180_523200237737197_1745874031_n_t1
Çalışan kazanan bireyler olarak devlete vergi ödemekle yükümlüyüz. Her birey çalıştığı alan ve kazancına göre farklı miktarlarda vergi ödemek zorundadır. Kişiler ödemek zorunda oldukları vergi miktarını vergi beyannamesi şeklinde vergi dairesine bildirmek durumundadırlar. Beyannamedeki ödeme miktarı doğrultusunda herkes borcunu vergi dairesine öder. Her beyannamenin bir süresi bulunmaktadır. Beyanname süresi Vergi Dairesi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir.
Beyanname süresi boyunca beyannamenizi teslim etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda borcunuzu da bu süre zarfında ödemeniz gerekir. Katma değer vergisi beyannamesi, geçici vergi beyannamesi, kurumlar vergisi beyannamesi, muhtasar vergisi beyannamesi, özel tüketim vergisi beyannamesi ve yılık gelir vergisi beyannamesi olmak üzere tam 6 çeşit beyanname çeşiti bulunmaktadır.
Devletin toplum yararına yaptığı her iş kişilerden alınan vergilerden karşılandığı için vergilerimizi düzenli olarak ödememiz gerekmektedir. Vergi beyannamesi bildirimini yapmadığımız zaman veya vergi beyannamesi ödemesini yapmadığımız zaman suç işlemiş bulunmaktayız. İnternet üzerinden e-beyanname sorgulama sayfası aracılığı ile beyanname sorgulama işlemimizi gerçekleştirebiliriz. İnternet bu konuda da bizi bilgilendirmekte ve vergi borcumuzun bilincinde olmamamıza yardımcı olmaktadır.

Aşağıdaki linkten Beyanname Sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Beyanname Sorgulama

Bir önceki yazımız olan Adli Sicil Kaydı Sorgulama başlıklı makalemizde bağkur sorgulama, emeklilik sorgulama ve kimlik no sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.
Google Aramaları:


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>